× پشتیبان فروش

پاسخگوی سوالات شما هستیم.

Support whatsapp
×
×

5 فواید ماساژ روزانه بدن

فواید ماساژ روزانه بدن

فواید ماساژ روزانه بدن می‌تواند موجب تغییر حس و حال شما در طول روز شده و همچنین مزایای بلندمدتی را نیز برای شما به همراه داشته باشد. همه ما می‌دانیم که ماساژ معمولا با آرامش همراه است. با این حال از مزایای شگفت‌آور و درمانی آن کمتر اطلاع داریم. بنابراین حتی اگر تنها به دلیل گرفتن حس خوب و احساس آرامش ماساژ را در برنامه روزانه خود قرار داده‌اید؛ بد نیست با فواید جذاب‌تر آن نیز آشنا شوید.

5 فواید ماساژ روزانه بدن

به‌طور خلاصه ماساژ درمان در کنار ایجاد آرامش، می‌تواند در کاهش افسردگی و اضطراب، بهبود گردش خون و سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از سردرد و میگرن، هضم و جذب بهتر مواد غذایی و بهبود علمکرد عضلات بدن موثر باشد. همچنین پیش از ورود به بحث اصلی توصیه می‌کنیم برای داشتن یک ماساژور خوب گزینه خرید از آمازون را انتخاب کنید. چراکه تنوع محصولات آمازون دست شما را برای انتخاب مناسب‌ترین گزینه باز می‌گذارد.

فواید ماساژ روزانه بدن
  • بهبود و تسکین افسردگی و اضطراب

گاهی تصور می‌شود که اضطراب و افسردگی تنها بر ذهن و روان انسان اثر می‌گذارد. با این حال بهتر است بدانید که ادامه یافتن این مشکلات به راحتی می‌تواند بر سلامت جسمی شما نیز موثر باشد. در واقع پاسخ بدن به وضعیت‌های تنش‌زا و مضطرب‌کننده، ترشح هورمون‌هایی است که حرکت سریع ماهیچه‌ها و سرعت واکنش نشان دادن را بهبود می‌بخشد. با این وجود ادامه یافتن و انتشار دائمی این هورمون‌ها می‌تواند آسیب‌های جسمی فراوانی ایجاد کند. بنابراین جلوگیری از قرار گرفتن در وضعیت استرس دائمی بسیار مهم است.

از جمله فواید ماساژ روزانه بدن کاهش همین علائم افسردگی و اضطراب است. در واقع ماساژ بر روی سیستم پاراسمپاتیک شما کار می‌کند؛ و از این طریق استرس را کاهش می‌دهد. ترشح هورمون‌هایی مانند دوپامین و سرتونین، در حین ماساژ افزایش یافته و موجب داشتن حسی خوب در بدن شما می‌شود. در واقع افزایش این هورمون‌ها در مقابل هورمون‌های استرس‌زا، موجب شکل‌گیری تعادل لازم در بدن شما می‌شود.

همچنین پژوهش‌های مختلف اثبات کرده‌اند که ماساژ روزانه سطح کورتیزول را کاهش می‌دهد. از سویی این کار دوپامین و سروتونین را افزایش داده و هورمون‌های تحریک‌کننده مانند نوراپی نفرین و اپی نفرین را کاهش می‌دهد.

  •  بهبود سیستم گردش خون و ایمنی بدن

تحریک سیستم گردش خون از جمله مزایای شناخته شده ماساژ است. سیستم گردش خون انسان از بخش‌های سیستم قلبی و عروقی و سیستم لنفاوی تشکیل شده است. با پمپاژ قلب، خون در بدن جریان پیدا می‌کند. با این وجود سیستم لنفاوی حامل محرک درونی برای گردش مایعات در خود را ندارد. به همین دلیل حرکت مایعات لنفاوی در بدن وابسته به حرکت و فعالیت بدن است. در هر حالت ماساژ درمانی با کمک به بهبود جریان خون و لنف، به این سیستم‌ها کمک می‌کند.

فراموش نکنید که مایع لنفاوی یکی از سیستم‌های پاک‌سازی مواد زائد بدن است. سیستم لنفاوی بدن یک شبکه کامل از غدد لنفاوی و مسیرهایی است که مایع لنفاوی در آن حرکت می‌کنند. لنف و خون در همکاری با یک‌دیگر بافت‌های جدید را با سلول‌های سالم و تازه پر می‌کنند. همچنین آنها ضایعات متابولیک را از بدن خارج می‌کنند.

از سویی مایع لنفاوی پر از سلول‌هایی به نام لنفوسیت است. لنفوسیت نوعی گلبول سفید محسوب می‌شود. لنفوسیت‌ها دفع مهاجمان خارجی، مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها و ارتقا عملکرد سیستم ایمنی را با پاک کردن مواد زائد سلولی برعهده دارند. در واقع سیستم لنفاوی مواد زائد را به غدد لنفاوی برمی‌گرداند. جایی که می‌توان آنها را پردازش کرده و دوباره به بدن رها کرد.

ماساژ روزانه به همان اندازه که به بهبود جریان خون شما کمک می‌کند؛ برای سیستم لنفاوی نیز مفید است. در طی ماساژ و از طریق فشار دستی و گرم شدن بافت‌ها، مایعات لنفاوی در مسیرهای خود بهتر جریان یافته و این حرکت بهتر موجب تقویت این سیستم می‌شود.

  • جلوگیری از سردرد و میگرن

یکی از دلایل متداول سردرد، تنش عضلانی است. صورت، فک و گردن انسان دارای ماهیچه‌های زیادی هستند؛ که گرفتگی و تنش در آنها می‌تواند منشا بسیاری از سردردهای روزانه باشد. به عنوان مثال افرادی که از اختلالات TMJ رنج می‌برند؛ ممکن است درد شدیدی را در ناحیه فک و پیشانی خود تجربه کنند. دردهایی که اغلب منجر به سردرد ناشی از مفصل فک و سفت شدن عضلات اطراف آن می‌شود. یک ماساژدرمان‌گر می‌تواند از رویکرد ماساژ نقطه ماشه‌ای یا روش‌های دیگر برای آزاد کردن گره‌ها در این نواحی استفاده کند. تا میزان سفت شدن عضلات و علت کلی سردرد تنشی را کاهش دهد.

برای سردردهای ناشی از حساسیت به نور یا تحریک بیش از حد (مانند میگرن) نیز ماساژدرمانی می‌تواند شرایطی را فراهم کند که از محرک‌های دنیای بیرون و صداها و عوامل استرس‌زای آن جلوگیری شود. در واقع ماساژ روزانه از دو طریق  به کاهش چشمگیر ورودی حسی کمک می‌کند. ابتدا با قرار دادن شما در اتاقی تاریک به دور از صداها و محرک‌های دنیای بیرون و همچنین با در نظر گرفتن آسایش شما برای ایجاد مکانی که بتوانید در آن آرامش داشته باشید و تنش ناشی از آن را برطرف کنید. البته معمولا مقابله با حمله میگرن بسیار دشوار است. زیرا می‌تواند تمام توجه شما را به خود اختصاص دهد؛ زندگی روزمره را تقریبا غیرقابل تحمل کند؛ و بسیار دردناک باشد.

وقتی دچار میگرن می‌شوید؛ گاهی اوقات تنها کار قابل انجام گلوله شدن در رختخواب و انتظار برای پایان یافتن آن است. البته استفاده از ماساژ روزانه در هنگام اوج میگرن مناسب نیست. اما استفاده از آن در زمان فروکش کردن و همچنین در سایر زمان‌ها، در کاهش شدت و مدت آن موثر است.

  • هضم و جذب مواد مغذی

ماساژ روزانه و آرام‌بخش، حالت بدن را از سیستم عصبی سمپاتیک (سیستم جنگ یا گریز) به سیستم پاراسمپاتیک (سیستم استراحت و هضم) تغییر مسیر می‌دهد. در واقع وقتی امادگی بدن برای حرکات سریع و… کاهش می‌یابد؛ انرژی بدن می‌تواند صرف هضم غذا، جذب مواد مغذی و حتی تمرکز شود. جالب است بدانید که اثرات استرس به‌طور موثری هضم غذا را متوقف می‌کند؛ تا انرژی بیشتری صرف تلاش برای فرار یا مبارزه با خطر درک شده شود.

در دنیای امروز ما با عوامل استرس‌زای زندگی مدرن روزمره، مانند ترافیک صبحگاهی و دیر رسیدن به محل کار مواجه هستیم. با این حال بدن ما هنوز همان پاسخ هورمونی سنتی و مرتبط با طبیعت را بروز می‌دهد. بنابراین مثلا شما را برای فرار کردن از یک خرس گرسنه آماده می‌کند. در این شرایط کورتیزول افزایش یافته و اپی نفرین و نوراپی نفرین، به اندام‌ها و ماهیچه‌های ما سرازیر شده و به نورون‌های حرکتی ما شلیک می‌کنند. این در حالی است که در تمام این مدت ما روی صندلی خودروی خود به آرامی نشسته‌ایم و نیازی به این هورمون‌ها نداریم.

در این شرایط نیز ماساژ روزانه می‌تواند به کمک شما بیابید. ماساژ روزانه در صورت ادامه یافتن منظم، این وضعیت را بهبود داده و با کاهش انتشار هورمون‌های جنگ و گریز در شرایط گوناگون، موجب بهبود هضم و جذب غذا می‌شود. جالب است بدانید که یکی از دلایل احساس گرسنگی بعد از دریافت ماساژ، همین ویژگی آن است. پس اگر می‌خواهید هضم و جذب بهتری داشته باشید؛ فواید ماساژ روزانه بدن در این زمینه را جدی بگیرید.

  • بهبود عملکرد عضلانی

ماساژ روزانه بدن از طریق رساندن اکسیژن و مواد لازم برای ترمیم سلول‌های عضلانی و با بهبود جریان خون و لنف، به تقویت ماهیچه‌ها کمک می‌کند. این کار همچنین به پاکسازی و ترمیم بافت‌های عضلانی کمک کرده تا ورزشکاران بتوانند سریع‌تر به تمرینات ورزشی بازگشته و درد عضلانی را کاهش دهند. همچنین ماساژ با تحریک دستی فرآیندی که معمولا خودبه‌خود فعال می‌شود؛ به حفظ آمادگی ماهیچه‌ها در حین تمرینات کمک می‌کند.

در واقع انقباض مداوم عضلات که باعث افزایش زمان آماده باش عضلانی می‌شود؛ می‌تواند منجر به افزایش سفتی عضلات شود. سفتی عضلات نیز می‌تواند دامنه حرکت را بیشتر محدود کرده، درد را افزایش داده و باعث شرایط نامناسب شود. این در حالی است که ماساژ روزانه با تشویق به افزایش جریان خون، به کاهش سفتی عضلات کمک می‌کند.

همچنین افزایش جریان خون باعث افزایش دمای ماهیچه‌ها می‌شود. در نتیجه کشش و انعطاف بافت با افزایش دمای ماهیچه‌ها افزایش می‌یابد. افزایش کشسانی و انعطاف‌پذیری بافت نیز باعث بهبود دامنه حرکتی عضلات می‌گردد؛ و به آنها اجازه می‌دهد تا در تمام طول خود کشیده شوند. بهبود کشسانی و انعطاف‌پذیری بافت نیز باعث آرامش عضلات می‌شود؛ و به آنها اجازه می‌دهد تا شل شوند.

به‌طور خلاصه هنگامی که شما آرام هستید؛ و عضلات شما هنوز در حال کار کردن هستند؛ وضعیتی بسیار قدرتمند در بدن اتفاق می‌افتد. این فرآیند سلامت ماهیچه‌ها را تشویق می‌کند؛ و موجب می‌شود حتی زمانی که درد دارند بتوانند شل و رها شوند.

در نهایت اگر می‌خواهید از همه فواید ماساژ روزانه بدن بهره‌مند شوید؛ بهتر است به‌جای رفتن به سالن ماساژ برای خرید ماساژور برقی خوب برنامه‌ریزی کنید. خوشبختانه امروزه قیمت ماساژور در بازار بسیار به‌صرفه شده و تنوع زیادی از انواع مختلف آنها موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلتر محصولات
Alibaba

ضمانت سلامت

Amazon

تحویل اکسپرس

eBay

ضمانت مرجوعی

eBay

پشتیبانی آنلاین

eBay

خرید آسان

eBay

گارانتی محصول